Yin Joga –  mindfulness na macie

Praktyka jogi, która nie rozróżnia poziomów zaawansowania i respektuje indywidualność. Polecana dla wszystkich, a jednak ma zasady. Kiedy, dlaczego i dla kogo”… najspokojniejszy trening świata” staje  się wyzwaniem?
Jeżeli jesteś zapracowany, zestresowany i marzysz o regeneracji lub jesteś spięty i „sztywny” albo jesteś osobą starszą, której zależy na spokojnej aktywności lub, jeżeli żaden z powyższych aspektów Cię nie dotyczy, przeczytaj…

YIN JOGA – geneza

Joga Yin, stworzona została na początku lat 70 XX wieku przez Paulie Zinca, w oparciu o starożytną medycyną chińską (tao yin), Kung Fu i jogę klasyczną.

Natomiast, Paul Grilley i Sary Powers nadali jej aktualnie obowiązującą nazwę i rozpowszechnili praktykę, wzbogacając ją o psychologię duchową, naukę anatomii funkcjonalnej i aspekt uważności buddyjskiej.

YIN JOGA – czym jest?

Yin Joga to prosta, choć niekoniecznie łatwa praktyka, która pomaga przywrócić i utrzymać naturalną ruchomość stawów, głównie w obszarach pomiędzy pępkiem a kolanami.
 
Polecana, w szczególności osobom, które w napiętym harmonogramie dnia nie znajdują choćby chwili na odprężenie i wypoczynek. Cisza, spowolnienie, a nawet bezruch pomogą „naładować” wewnętrzne baterie,  zregenerować wyczerpane ciało i przywrócić naturalną homeostazę.

Spokój, harmonia i spersonalizowane podejście do praktyki, to główne atrybuty, które odpowiadają na potrzeby współczesnego człowieka.

YIN JOGA jako filozofia

Koncepcje Yin i Yang wywodzą się z Taoizmu.
Yin i Yang to kontrastujące ze sobą energie, które definiują naturę  i tworzą wzorce dla całej egzystencji.

Yang – to działanie.  Yin – odpoczynek. Równowaga pomiędzy nimi zapewnia zdrowie oraz szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Energia YIN i YANG – cechy/atrybuty

Yin i Yang uzupełniają się nawzajem i nie mogą istnieć bez siebie, podobnie, jak dwie strony tego samego medalu.

Yin zawsze zawiera w sobie pierwiastek yang i odwrotnie. Jednocześnie granice pomiędzy Yin i Yang nieustannie się zmieniają.
Uważna obserwacja ciała, sposobu wyrażania emocji i działania, pozwoli określić czy jesteś bardziej Yin, czy Yang.

Zaburzenia w proporcjach pomiędzy Yin i Yang, jak też zbyt długo utrzymujący się nadmiar lub niedobór jednej z tych energii, może być niszczący dla zdrowia i dobrostanu.

Nie istnieje absolutne Yin ani absolutne Yang. Żeby to ocenić, potrzebny jest kontekst, w zestawieniu z określonym atrybutem lub cechą.
Yin odnosi się do tego, co wewnątrz, żeńskie, ciemne, plastyczne, zimne, bierne, woda, księżyc, noc, ziemia.
Yang przeciwnie – to, co na zewnątrz, męskie, jasne, elastyczne, ciepłe, aktywne, ogień, słońce, dzień, niebo.

Tkanki YIN I YANG

W znaczeniu ciała fizycznego tkanki Yang to mięśnie, krew i skóra – elastyczne i ciepłe. Tkanki Yin to powięzi, więzadła, stawy i kości – plastyczne i zimne.

Tkanki Yin należy uciskać w sposób Yin, a tkanki Yang w sposób Yang.

W praktyce Yang Jogi, poprzez powtarzające się, rytmiczne ruchy, uciskane są włókna i komórki mięśniowe. Mięśnie lubią tę formę ćwiczeń i dobrze na nią reagują.

W praktyce Yin Jogi ucisk jest statyczny i delikatny, a utrzymywany przez dłuższy czas, pozwala stymulować głębiej położone struktury.

Najważniejsza praca skupia się na podwięzi, aż 30% mięśni to tkanka łączna. I to ona odpowiada za elastyczność i rozciągliwość, zarządza też zakresem ruchów mięśni. Natomiast komórki mięśniowe dają siłę.

YIN YOGA – siła spokoju (bezruch i cisza)

W Yin Jodze zamiast dynamiki dostajesz ciszę w bezruchu i bogactwo doznań, których nie doświadczysz w żadnej innej formie aktywności.

Bernie Clark mówi o trzech rodzajach bezruchu: ciało jak majestatyczna góra, oddech, jak spokojne jezioro w górach i umysł, jak głęboki błękit nieba.

Trwając w pozycji przez dłuższy czas, masz możliwość głębszego wglądu w siebie. Możesz spokojne i z uważnością podglądać oddech, ciało i umysł.
Możesz rozpoznać, czy masz gotowość, by w bezpiecznej przestrzeni, spotkać się ze sobą. Czy dajesz sobie zgodę, by nie oceniać, nie komentować, nie pouczać? Czy Twoje ciało poddaje się grawitacji, czy jednak wykazuje subtelny opór? Jeżeli tak, to w jakich miejscach?

Czas bezruchu to szansa, by zbadać stan emocjonalny. Jeśli pozwolisz sobie na uważność, możesz się sporo o sobie nauczyć, może coś odkryć, o czymś się przekonać. Możesz obserwować, dokąd zmierzają myśli i czy Twój umysł potrafi nie gadać. A może dłuższa bezczynność to jednak wyzwanie?

Yin Joga to również spotkanie z osobliwym wymiarem ciszy. Ciszy, która przychodzi z zewnątrz, ale i tą, który mieszka w Tobie. Czy ją zauważysz i zaakceptujesz? Czy może trwanie w ciszy to jednak szkoła życia, trud i wysiłek,  pomimo że czasem tak o niej marzyłaś?

YIN YOGA – praktycznie

Asany w Yin Jodze – to głównie pozycje leżące lub siedzące.

Praktyka Yin opiera się na trzech prostych zasadach:

  • określenie granic możliwości wejście w pozycję,
  • unieruchomienie w pozycji,
  • odpowiedni czas trwania w pozycji.

W pozycje wchodzisz na około 50-60% swoich możliwości. Starasz się odnaleźć granice, by nie nadużywać ciała, ale jednocześnie poczuć jego pracę.

Gdy czujesz, to znaczy, że to działa.

Nie rozciągasz ani nie dociskasz ciała na siłę. W każdej pozycji szukasz niewymuszonej miękkości i rozluźnienia.

Nie używamy ciała, by przyjąć pozycję, używamy pozycji, by dotrzeć do ciała.

Uwzględniając stan emocjonalny i fizyczny na dany dzień, powoli odkrywaj swój naturalny/optymalny zakres możliwości.

Esencją Yin jest poddawanie się. W Yang chodzi o zmienianie świata, Yin akceptuje świat takim, jaki jest.

W  przypadku napięć lub budowy naturalnie ograniczającej ruchomość możesz użyć pomocy, takich jak wałki, paski, kostki, poduszki. Pomoce zabezpieczają też stawy w hipermobilności.

Czas trwania w pozycji wynosi od 3 do 5 minut, w zależności od skali trudności pozycji i indywidualnych możliwości. A w praktyce bardziej zaawansowanej nawet 20 minut.

Chociaż większość pozycji wygląda podobnie, jak w innych formach jogi, to sam sposób wejścia, trwanie i wyjścia w pozycji, są zróżnicowane. Aby dotrzeć do docelowych struktury  oddziaływania, którymi w Yin jodze są powięzi, stawy, ścięgna, więzadła, a nawet i kości, mięśnie muszą być zrelaksowane.

YIN YOGA – oddziaływania

  • zwiększa mobilność i zakres ruchu w stawach, oddziałując na tkankę łączną,
  • poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych,
  • stymuluje system immunologiczny,
  • stymuluje odbudowę kości,
  • pomaga wzmocnić uważność,
  • działa odprężająca i wyciszająco (zalecana po ciężkim i wyczerpującym dniu),
  • odblokowuje i oczyszcza meridiany, czyli kanały energetyczne w ciele,
  • dobra jako uzupełnienie praktyki dynamicznej, żeby zachować równowagę pomiędzy siłą i elastycznością, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo stawom.

Bibliografia: Bernie Clark, Yin Joga. Najspokojniejszy trening  świata.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *