Shantaram

Marzenia się nie spełniają kiedy o tym myślimy, one realizują się w czasie kiedy o nich zapominamy.

Kiedy sięgałam po książkę „Shantaram” (osiem lat temu), nie przewidziałm, że znajdzie ona stałą półkę w moim życiu. Tymczasem długie godziny, spędzone z bohaterami powieści, rozbudziły moją ciekawość. Zatęskniłam, żeby to wszystko zobaczyć. To tak, jakbym wymarzyła podróż do Indii, nieśmiało i bez nadziei, że kiedykolwiek się uda. Ta myśl towarzyszyła mi jeszcze długo. A potem wyblakła wraz z upływającym czasem. Odżyła na nowo właśnie teraz.

Powieść Gregora Davida Robertsa – najbardziej poszukiwanego kryminalisty australijskiego – oparta na jego osobistych doświadczeniach, to świat indyjskiej kultury, hinduskich zwyczajów i egzotyki. Sporo w niej fantazji i abstrakcji, ale nie sposób odmówić dobrego pisarstwa. Roberts z wnikliwością i precyzją maluje losy swoich bohaterów, tych dobrych i pięknych, i tych z piekła rodem. Uwikłanych w mafijne porachunki, handel bronią, fałszerstwo i handel narkotykami. I tych którzy wierzą w miłość, przewiązanie i przyjaźń.


Powieść-cegła (ponad 800 stron) przeniosła mnie na ulice Bombaju (Mumbaju). Miasta, z jednej strony niedoskonałego, pełnego slumsów, brzydoty i ludzkiej nędzy, a jednocześnie szczerego, różnorodnego i pięknego. Miasta, które przyjmie i uleczy pokiereszowanego życiem wyrzutka, ale potrafi też zniszczyć niewinną miłość, przyjaźń i dobro.

Nic dziwnego, że to co zobaczył, przeżył i doświadczył Robersts, stało się pretekstem, żeby spędzić w Indiach aż 10 lat. Chociaż to miał być tylko krótki przystanek w drodze do Europy.

I chociaż moja podróż ma zupełnie inny charakter, inny cel i kierunek, to zderzenie z nieznaną mi kulturą, będzie na pewno niezwykłym doświadczeniem.

Nie wiem co mnie czeka? Nie mam sprecyzowanych oczekiwań, nie określam celów, nie szkicuję obrazów. Czas na refleksję i emocje przyjdzie później.
Moja najważniejsza intencja programowa na ten wyjazd ma wymiar 4D: zobaczyć, usłyszeć, posmakować i poczuć. 🙂

Wypożyczyłam kolejne książki. To mój pierwszy etap przygotowań do podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *